Posłuchaj mp3

Format mp3 jest dziś bardzo popularny w swojej pierwotnej wersji rozumiany jest jako format stratnej kompresji dźwięku opierający się na zmodyfikowanej dyskretnej transformacie cosinusowej i używający modelu psychoakustycznego. Dźwięk może być zapisany na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zmiana ciśnienia akustycznego w proporcjonalne zmiany napięcia elektrycznego lub natężenia prądu elektrycznego. Uzyskany w ten sposób dźwiękowy sygnał analogowy, może następnie zostać przekształcony do postaci cyfrowej.

Przekształcenia dokonuje się za pomocą przetwornika analogowo-cyfrowego, na którego wyjściu pojawia się sygnał cyfrowy. Brzmi dość skomplikowanie jednak odnosi się głównie do sposobu odtwarzania muzyki.  Nie tylko zajmuje mało miejsca – pamięci, ale także szybciej się je przenosi z urządzenia na urządzenie czy też szybciej wysyła przez Internet. Jest to dużo bardziej wygodne, a dla przeciętnego słuchacza różnica w jakości jest najczęściej niezauważalna, tym bardziej w przypadku odtwarzaczy czy słuchawek z niższej półki.

Pliki mp3 są powszechnie używane przez wszystkich użytkowników. Określając różnicę pomiędzy plikami mp3 a wave znajdzie ich sporo, jednakże dla przeciętnego słuchacza będą to różnice nie wyczuwalne dla ucha. Pliki muzyczne mp3 można zapisywać w różnej jakości: im lepszą jakość wybierzemy, tym plik będzie zajmował więcej miejsca na dysku. Jakość ustala się przed zapisem pliku muzycznego (konwersją do mp3) – zjawisko to nazywamy bitrate. Mp3 cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wielu użytkowników multimediów. Jak zostało wspomniane w tekście, mimo niższej jakości dźwięku, dla przeciętnego słuchacza różnica ta nie stanowi problemu w odbiorze muzyki.

Poza tym należy wspomnieć, że słuchać można nie tylko piosenek, ale często mp3 jest wykorzystywane do odtwarzania książek, opowiadań. Jest to wygodna forma obcowania z muzyką, literaturą wykorzystywana nie tylko przez młodych użytkowników, ale także coraz częściej odtwarzacze mp3 są obowiązkowym wyposażeniem starszego pokolenia.